Kitaplar

Okumakla bitmeyen bir kitap. Soru ve açıklamalar şeklinde geçiyor. Karşındakinin cehaletinin neden senin yaşamını etkilediğini ayrıntılı anlatıyor.

Öyle bir kitap ki; Celal Şengör'ün biyografisini anlatırken, günlük hayatta sürekli karşılaştığım fakat sorgulamadığım pek çok düşünceyi ortaya çıkarttı.

My job is my hobby (işim benim hobim) felsefesiyle; "Asık suratlı bir garsonun bir işyerini nasıl batırabileceğini" veya "güleryüzlü bir kamu işçisinin senin bütün gününü nasıl güzelleştirebileceği" nden tutun da "insanoğlunun kısacık yaşamındaki acizliği" ne kadar pek çok konuda benim gibi bir cahilin bile anlayabileceği şekilde örnekler veriyor.

Zebranın derisi neden çizgili?
Yanardağ neden patlar?
Bu dünyaya neden geldim?
Toplum hafızası nedir?
"Modanın peşinden gitmek yerine kendi modanı yarat"
Ve... daha pek çok şey

Herşey doğa kitabında yazılı. Okumasını öğrenmek gerek.

Özetle; 200 küsur sayfa nasıl geçti anlamadım. Okumaktan zevk aldığım bir kitaptı. Teşekkürler Celal hoca...
Eğer kendi yeteneklerinin farkındaysan ve rakibini tanıyorsan, özelliklerini biliyorsan onu yok etmek veya manipüle edip kendi tarafında çekmek için 6 bin yıl önceki kurallar hala geçerli.

Yaptığın hamlelerle beraber onu da kontrol edip, sanki kendisi bulmuş gibi ona bir kaçış yolu bırakıyorsan... İşte öldürücü darbe... O istediği kadar özgür iradesiyle bulduğunu sansın... Artık avucunun içinde...

İster satranç gibi stratejik oyunlarda ister borsa vb şirket hisse hamlelerinde isterse de insan ilişkilerinde... Hepimiz karşımızdakinin bize izin verdiği kadar özgürüz... Tersine çevirmek istiyorsan Savaş Sanatını özümseyerek okuyup hayatına uyarlamalısın...

RedoKito.com