BİLİNMESİ GEREKEN BAZI KURALLAR


-TENİS : Tenis maçları normalde üç set üzerinden oynanır. Üç set üzerinden oynanan karşılaşmalarda iki seti kazanan oyuncu maçı da kazanmış olur. Eğer maç 5 set üzerinden oynanıyorsa üç seti kazanan oyuncu maçı kazanmış olur.
Setlerde altı oyuna ulaşan oyuncu, rakiple arasında en az iki fark varsa (6-0, 6-1, 6-2, 6-3 ve 6-4 gibi) oyunu kazanmış olur. 6-5'te ise set bitmez, çünkü aradaki fark bir oyundur. Bu durumda önde olan oyuncu 7-5 yaparak seti kazanabilir yada gerideki oyuncu durumu 6-6'ya getirip seti tie-break'e götürebilir.
Tie Break Kuralları:
Sette durum 6-6 iken tie-break uygulamasına gidilir. Tie-break'te alınan her oyun 1 puan değerindedir, 7 puan alan ve rakibiyle en az 2 fark yapan oyuncu (7-1, 7-2, 7-3, 7-4, 7-5) tie-break oyununu kazanır. Eğer arada bir fark var ise iki fark oluşuncaya kadar devam edilir. İki farka ulaşan ilk oyuncu tie-break oyununu kazanmış olur. Dolayısıyla seti de kazanır.
Tie-break uygulamasında ilk olarak bir önceki oyunda servis kullanmayan oyuncu servis kullanır. Bu oyuncu ilk puan için servisi kullandıktan sonra servis sırası rakip oyuncuya geçer. Oyun sona erene kadar her iki serviste bir servis sırası diğer oyuncuya geçer. Ayrıca iki oyuncunun puanlarının toplamı altı ve altının katları olduğunda oyuncular saha değiştirirler.